Do najważniejszych gryzoni należy myszy i szczury . Ich szkodliwość polega nie tylko na zjadaniu surowców, półproduktów i produktów, a także na ich zanieczyszczaniu moczem, odchodami, włosami i innymi częściami ciała. Gryzonie, a w szczególności szczury, przenoszą ponad 60 groźnych chorób (gorączkę szczurzą, leptospiroze, dżume, włośnice). Uszkadzają konstrukcje i wyposażenie budynków, zabudowań gospodarczych i magazynów. Niszczą warstwę izolacyjną, przewody elektryczne i wodociągowe.
Tym bardziej podkreślić należy znaczenie odszczurzania czyli deratyzacji. Od zakładów przemysłu spożywczego wymaga się, aby produkcja żywności odbywała się w pomieszczeniach wolnych od gryzoni, zgodnie z ustawą o czystości gmin deratyzacja jest obowiązkiem administratorów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, właścicieli obiektów użytkowych i mieszkalnych.
Preparaty przez nas używane mają rożne formy i postacie użytkowe, a o wyborze właściwego decydujemy po:
- szczegółowym zapoznaniu się z miejscem, które ma zostać objęte deratyzacją.
- identyfikacji gryzoni
- rozpoznaniu zagrożeń jakie stanowić może preparat deratyzacyjny.
Deratyzacja przebiegać może przy użyciu stacji (karmników) deratyzacyjnych, pułapek mechanicznych (zapadkowych lub gilotynowych), tacek deratyzacyjnych z rodentycydem (środki deratyzacyjne) w postaci pasty, żelu, granulatu, płynu itp.